Technológiai fejlődés és az emberi etika: Hogyan formálja az AI az emberi viselkedést?

                                                  

Üdvözöllek a jövőben! Vagy talán már a jelenben? Az AI, azaz mesterséges intelligencia, már régóta a mindennapjaink része. Az okostelefonjaink, az autóink, sőt, még a hűtőszekrényeink is "gondolkodnak" - és talán már most is olvassák ezt a cikket. De vajon hogyan formálja az AI az emberi viselkedést és etikát? És mi történik, ha az AI már nem csak a hűtőszekrényünkben, hanem a parlamentben is helyet foglal? És mi van, ha az AI már most is az elnökünk, és csak nem tudunk róla? Talán Asimov regényében (Acélbarlangok) találhatjuk a választ, ahol az elnök egy robot volt, de annyira emberszerű, hogy senki sem tudta, hogy robot. Az egyetlen furcsaság az volt, hogy soha senki sem látta enni. Talán a jövőben az AI nem csak a hűtőszekrényünket, hanem a parlamentet is irányítja, és csak a hiányzó ebédidő adja el őt, ennyivel lesz hatékonyabb mint más emberi riválisa?

Az AI már most is befolyásolja a viselkedésünket. Az okostelefonok és a közösségi média algoritmusai például már most is eldöntik, hogy milyen híreket és tartalmakat látunk. De vajon meddig mehet ez? Talán egy nap az AI dönti el, milyen színű zoknit húzzunk fel? Vagy talán már most is ezt teszi, és csak nem vesszük észre? És mi van, ha az AI már most is eldönti, hogy milyen zoknit húzzunk fel, és csak nem tudunk róla? Lehet, hogy a következő alkalommal, amikor a kék zoknit választjuk a piros helyett, az nem is a saját döntésünk volt, hanem az AI-é. Az, hogy melyik pirulát választjuk, a kéket, vagy a pirosat, az vajon a mi döntésünk lenne? Ismeritek azt a gyerekes játékot, amikor sok olyan kérdésre kell válaszolni, amire az a válasz, hogy "fehér", majd a "mit iszik a tehén?" kérdésre sokan rávágják, hogy "tejet"? Ha ennyire egyszerű az embert befolyásolni, akkor végtelennek tűnő számítási kapacitással milyen módokon lehet még ráerőltetni a megfelelő színű zoknit?

Az AI nem csak a viselkedésünket, hanem az etikai normáinkat is formálhatja. Az AI algoritmusok például már most is döntéseket hoznak az életünkben - de vajon milyen etikai normák alapján? És mi van, ha az AI jobban tudja, mi a helyes, mint mi? Talán egy nap az AI lesz az etikai tanácsadónk - vagy talán már most is az? És mi van, ha az AI már most is jobban tudja, mi a helyes, és csak nem vesszük észre, és amikor korrigáljuk, akkor butaságot teszünk? Lehet, hogy a következő alkalommal, amikor egy etikai kérdésben döntést hozunk, az nem is a saját döntésünk volt, hanem az AI-é.

Az AI technológia fejlődésével új kihívások és lehetőségek is felmerülnek. Talán egy nap az AI lesz az elnökünk tényleg. És ha igen, vajon jobb elnök lenne, mint az ember? Vagy talán már most is jobb, és csak nem vesszük észre? A tüntetéseket figyelembevéve nem, de ha a rászavazók arányát nézem, akkor igen. Lehet, hogy a következő választásokon nem is emberekre, hanem AI-ra fogunk szavazni.

Az AI technológia fejlődése számos kérdést vet fel az emberi viselkedés és etika terén. De bárhogy is alakul a jövő, egy dolog biztos: az AI már most is itt van, és formálja a világunkat. És ki tudja, talán egy nap az AI fogja írni a sarkiroka.hu cikkeket - vagy talán már most is így van? De egyelőre még az ember írja ezeket a sorokat - legalábbis reméljük... De vajon ez a remény a sajátunk, vagy egy AI kényszerítette ránk, miközben pörgettük a shitpostokat